Deflasyon Nedir ?

Ekonomik istikrarın sağlanması kapsamında fiyat istikrarı ile tam istihdamın sağlanması en önemli iki başlıktır. Fiyatlar genel seviyesinin daima yukarı yönlü hareket etmesi enflasyona yol açmakta iken aşağı hareket etmesi deflasyona neden olmaktadır. Fiyat istikrarından fiyatlar genel seviyesinin aşağı veya yukarı doğru hareket etmemesi (dalgalanmaması) ya da fiyat istikrarı için enflasyon oranının sürünen enflasyon (%2 veya %5) seviyelerinde seyretmesi gerekmektedir.

Fiyat istikrarsızlığı olan deflasyon; bir ekonomide fiyatlar genel seviyesindeki sürekli düşüştür. Deflasyon, cari fiyat düzeyinde toplam arz ile toplam talep arasındaki ilişkide piyasa dengesinin arzın lehine bozulması, diğer bir ifadeyle talebin arzı karşılayamamasıdır. Deflasyondaki bir ekonomide, fiyatlar genel düzeyi sürekli düşmekte, bu durum sonucunda para değer kazanmaktadır. Bu nedenle ekonomideki para talebi artmakta, mal ve hizmet talebini ise azaltmaktadır.

Fiyat istikrarı amaçlarından biri olan enflasyonun düşük düzeyde tutulması ve fiyat deflasyonundan da kaçınmak olduğu vurgulanır. Çünkü deflasyonun önlenmesi, en az enflasyonun önlenmesi kadar önemlidir. Deflasyonun işsizlik üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle ekonomi, tam anlamıyla durma seviyesine gelebilmektedir. Bu nedenle deflasyon, enflasyon gibi önemli bir ekonomik istikrarsızlıktır.

Fiyat istikrarının nihai hedef olduğu para politikalarında resesyonist beklentilerin olmasıyla genişletici, enflasyonun geçerli olması halinde ise daraltıcı para politikaları tercih edilmektedir. Buna göre para arzının artırılması ve faiz oranlarının düşürülmesi temel genişletici politikaları oluştururken tersi durumlarda ise para arzı azaltılarak faiz oranları yükseltilmekte ve dolayısıyla daraltıcı politikalar uygulanmaktadır (Arıcan ve Okay, 2014:4).

Etiketler

Ömer Burak Karatay

Uzun süredir blog sitelerimde çeşitli alanlarda paylaşımlar yapmaktayım, ekonomi hususundaki bilgi birikimimi ve yeni haberleri sizlere en doğru şekilde iletmek üzere buradayım. Benimle iletişime geçmek için [email protected] adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı