Biyolojik Silahların Ekonomik Savaş Aracı Olarak Kullanılması

Biyolojik silahların herhangi bir ölümcül etkisinin olup olmaması çok da önemli değildir. Bu türden biolojik silahlar, düşman tarafının savaşma yeteneğini yok etmek amacıyla yiyecek, içecek ve diğer türden esas gereksinimlerini kısıtlamak veya yok etmek için de kullanılmaktadır. Örnek verilirse; deniz sularına kaza nedeniyle petrol döküldüğü zaman onu temizlemek için kullanılmakta olan bir mikroorganizma olan bakteriler, düşman kuvvetlerinin askeri yakıt depolarına karşı kullanıldığı takdirde, o askeri yakıt depolarını veya diğer önemli yakıt yedeklerini çok az bir zamanda kurutabilir.

Ayrıca, ABD Eski Başkanı Kennedy’in yönetimi döneminde Merkezi Haberalma Teşkilatı (Central Intelligence Agency-CIA)’nın SSCB ile Küba yakınlaşmasını ve sık ilişkilerini bozmak amacıyla şeker sevkiyatı zamanı sevk edilen malzemeye zehirli madde karıştırması örneği de ekonomik örtülü operasyon biçiminde yürütülen bir “Ekonomik Savaş”tır.

Biyolojik ajanların savaş aracı olarak ortaya çıkışı çok eski zamanlara dayanmaktadır.

Güney Amerika’nın eski ahalisi kürar ve deniz canlılarından elde ettikleri toksik maddeleri ok ve mızrakları için zehir olarak kullandıkları belirlenmiştir. Ayrıca, bir takım antik toplumların düşmanlarının yiyeceklerine ve özellikle de içme suyu kaynağı olarak kullandıkları kuyularına zehir katmaları ve çoğu zaman insan ve hayvan cesetleriyle kirlettiklerinin belirlenmesi de biolojik silahların kullanılmasının en eski örneklerindendir. Asurluların düşman tarafın su kaynaklarını çürümüş mantarla diğer adıyla çavdarmahmuzu ile zehirlemiş oldukları tarihten bilinmektedir. Antik çağın ünlü taktikçisi Atinalı Solon’un ishal yapıcı özelliğe sahip bir bitki olan helledoru kuşatma altında tutduğu Krissa kentinin içme suyu depolerına döktürerek suyu ve dolayısıyla kent ahalisini zehirlemiş ve kenti bu yöntemle almıştır.

Cenovalıların Karadeniz’i kontrol altında tutmak için kullandıkları ve günümüzde Ukrayna sınırları içinde bulunan Kaffa limanı 1346 yılında Tatarlar tarafından kuşatılmıştır.

Kuşatma zamanı Tatarlar tarafından mancınıklardan kentin surlarından içeri veba hastalığı nedeniyle ölmüş insan ve hayvanların cesetlerinden parçalar atılmıştır. Bu yöntemi kullanarak kente veba salgını yaymış ve böylece kenti ele geçirmeyi başarmışlardır. Hatta, Kaffa’lıların Kara Ölüm diye bahsettikleri veba salgınından kurtulmak için Avrupa’nın diğer bölgelerine kaçtıklarını, başta kendilerinde veba hastalığının bulunduğunu fark etmediklerinden dolayı salgının Avrupa’ya yayılması sonucu tahmini rakamlara göre 25 milyon insanın ölmüne neden oldukları iddiası bir takım tarihçiler tarafından öne sürülmektedir.

Görüldüğü gibi “Ekonomik Savaş” yöntemlerinin kullanılması tarih boyunca hasmın sadece ekonomik güvenliğini tehdit etmekle kalmamış, ekonomik boyutları aşarak daha ağır sonuçlara da neden olmuş ve toplum hayatını büs bütün değişmiştir.

Kaynak

Ulusal Güvenlik Ve Stratejik İstihbarat Açısından ”Savaş Ekonomisi Ve Ekonomik Savaş”ın Önemi Ve Özellikleri

Etiketler

Ömer Burak Karatay

Uzun süredir blog sitelerimde çeşitli alanlarda paylaşımlar yapmaktayım, ekonomi hususundaki bilgi birikimimi ve yeni haberleri sizlere en doğru şekilde iletmek üzere buradayım. Benimle iletişime geçmek için [email protected] adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı