Etherium

Bu yazıya başlamadan önce hemen ifade etmemiz gereken husus, Ethereum’un çok amaçlı bir yapı olduğu ve tek amacının insani yardımlar olmadığıdır. Blok zincir teknolojisine farklı noktadan katılmış olan Ethereum’un ne olduğunu anlamak için öncelikle Bitcoin’den farklı yanlarına bakılmalıdır.

Parasal işlev amaçlı coinlerin (örn. Bitcoin) amacı internet bankacılığı, PayPal, e-money vb. gibi araçları ortadan kaldırarak kendi alanını oluşturmak iken Ethereum’un amacı blok zincir teknolojisi kullanarak “veriyi” bağımsız bir “dünya bilgisayarı” platformuna yüklemek işlem ipoteklerini depolamak ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır. Bunun da amacı dünya üzerindeki tüm verilerin halen kullanılmakta olan bulut sunucularda muhafaza edilmesi, bu sunuculardan da zaman zaman hükümetler, hackerler veya diğer üçüncü taraflarca verilerin ele geçirilmesi, sızdırılması vb. gibi riskler bulunmaktadır. Örneğin son dönemde Facebook elindeki veriyi üçüncü taraflarca paylaştığını, görüşmeleri olmasa bile ortam dinlemesi yapabildiğini itiraf etmiştir.

Bunun gibi riskleri ortadan kaldırmak üzere Ethereum girişimi ile asıl amaç olan interneti demokratikleştirmek amacıyla mevcut istemci sunucu modelini merkezsizleştirerek bir “Dünya Bilgisayarı” gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Çünkü merkezi bir veri havuzu kişilerin bilgilerini daima üçüncü tarafında görmesine ve mülkiyetine servis etmektedir. Örneğin bankalar, e-devlet sistemleri, Drive depoları, mesajlaşma arşivi vb. gibi. Bu merkezleştirilmiş durumu Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf “internetin ilk günahı” olarak tanımlamaktadır . İşte bu noktada henüz bir proje olmakla birlikte Ethereum geliştirilmektedir. Ethereum Projesi 2017’ye göre; “Ethereum’da, sunucular ve bulutların yerini dünya çapındaki gönüllüler tarafından yürütülen binlerce ‘düğüm’ almaktadır. Hayal edilen şey, Ethereum’un bu işlevselliği dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırmasıdır.

Uygulama mağazalarında kişisel verilere erişebilen yüzlerce uygulama vardır. Bu uygulamaların hepsi, sizin kredi kartı bilgilerinizi, işlem geçmişinizi, arşivlerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi genellikle üçüncü taraflarca yönetilen sunucularda depolaması için başka bir şirkete güvenmekte ve onlardan hizmet almaktadır. Sizin hangi uygulamaları seçeceğiniz de üçüncü partiler tarafından kontrol edilmektedir çünkü Apple ve Google, belli başlı uygulamaları öne çıkarmaktadır. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Ethereum, bu gibi hizmetlerdeki verilerin kontrolünü tamamen sahiplerine geri verecektir. Ana fikir şudur: Bir şirket veya kurum, sizin dosyalarınızın kontrolünü ele geçiremeyecek veya kafasına göre engelleme, geciktirme, ücretleme vb. yapamayacak ve uygulama üzerindeki egemenlik yayıncısında değil kullanıcıda olacaktı.”

Kaynak

-Mine Uzun, Kripto Paraların İnsanı Yardımlarda Kullanılması

Etiketler

Ömer Burak Karatay

Uzun süredir blog sitelerimde çeşitli alanlarda paylaşımlar yapmaktayım, ekonomi hususundaki bilgi birikimimi ve yeni haberleri sizlere en doğru şekilde iletmek üzere buradayım. Benimle iletişime geçmek için admin[email protected] adresinden mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı