Warez ve Nulled Kullanmanın Zararları

Merhaba arkadaşlar ekodemi.com sitemizin bilişim kategorisine bu yazıyı eklemek istememdeki amaç ucuzluğa kaçanların yaşadıkları sorunlardan bahsetmektir.

Bilindiği gibi temalar, eklentiler ve script gibi birçok kod bütünü parçalar themeforest gibi sitelerden lisanslı olarak satılmaktadır. lisanslı alacağınız şeylerde yazılımcının kendi hatasından kaynaklanan sistem açıkları olmadığı sürece ek gelir sağlayacak veya kendi reklamlarını yapacakları bir virüs koda ihtiyaç duymazlar temiz şekilde kodlarını yayınlarlar. Bir takım siteler ise ücret ödemek istemeyen veya cüzzi ücret ödeyerek lisanslı içerik satın almak ister, böylesi bir durumda karşılaşılan durum net olarak şudur: lisanslı dosyaları ele geçirir lisans kodlarını deaktif hale getirerek piyasaya sürerler. veya 40-60dolara satılan eklentiyi kendi sitelerinde başkalarına 1-5dolar arasında satarlar. Asıl sorunda burda baş gösterir aldıkları ücret ve verdikleri lisans emeğini az görüp yazılımların içine korsan kodlar yerleştirmek isterler.

Peki kullandığımız warezin ne gibi zararı olabilir?

 

Kullanılan warez veya nulled içeriklerin içerisinde yerleşen korsan kodlar siz temin ettiğiniz kodları sitenizde veya sunucunuz da kullanmaya başlayınca ilkin herşey normal gibi görünse de korsan kodu yerleştirenler için bir aracı olmaya başladığınızı kimiz zaman fark edebilir ve müdehale edersiniz kimi zamanda hiç farkında olmadan sizi kullanırlar. şimdi sizlere bir örnek niteliğinde pinterest’e yazılarınızı gönderen bir eklentiden bahsedeceğim. Bizler deneme amaçlı warez bir eklenti kurduk. ilk etapta 1 hafta falan hiç sorun yaşamadan pinleme eyleminde bulundu eklenti, lisanslı aldığımızda olması gerektiği gibi çalışıyor ve bunu ücretsiz temin etmiştik. 1 hafta sonrasında gördük ki pinterest’e bizim sitemizdeki fotoğrafları atıyor başlığı da çekiyor ama içerik kısmına sadece kendi yazılarını düzenli olarak yazıp kendi reklamlarını bizim üzerimizden yapmaya başladılar. tabi ki sorun çok daha büyük olabilirdi.

warez nulled kullanımı

Yukarıda gördüğünüz gibi eklenti tamamen korsan kodlar ile lisansı kıran kişiye sizin aracılığınız ile hizmet ediyor.

korsan kodlar ne gibi riskler taşır?

 

korsan kodlar öncelikle bizim karşılaştığımız gibi masum şeyler yapmakla kalmıyor. tabiki yapılan çok büyük bir sorundu ama öyle şeyler var ki bu yapılan çok masum kalıyor. web sitenize yüklediğiniz bir warez içerik normal işleyişinde bulunsa bile siz fark etmeden sunucunuza erişim sağlayabilirler. sunucunuzu ve sitelerinizi uzaktan kontrol edebilir, kopyalayabilir veya tüm bilgilerinizi silebilirler. sizin üzerinizden başka sitelere saldırı yapıp aradan kolaylıkla sıyrılabilirler. ve böylesi bir şey olunca tek suçlu sunucu sahibi olan siz olursunuz. Bu ve bu tür sebepler bütününden warez ,nulled ve hertürlü korsan kullanımı önermiyoruz.

Etiketler

Furkan ABALI

Merhabalar öncelikle web sitemizde olduğunuz için teşekkür ederek biyografime başlamak istiyorum. yazılım eğitimi gören üniversitemden yüksek lisans ile mezun olup kendimi bilişim sektöründe geliştiren ve geliştirmeye devam ederken buldum. okulumu süleyman demirel üniversitesinde okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı